Hliněné omítky
Provádíme strojně hliněné omítky.
Hlína je přírodní a zcela ekologický stavební materiál. Nepřidávají se do ní žádné chemikálie, přitom má mokrá hlína výborné plastické vlastnosti, díky kterým ji lze různě tvarovat, Můžeme tvořit reliéfy, sgrafita či obrazy, díky čemuž získají stěny zajímavý vzhled.
Z hlíny se stavělo již ve starověku, o to více se může zdát paradoxem, že dnes dokonce jde o ideální materiál na úpravy stěn i v panelových domech, tedy v interiérech těchto budov. Proč? Dovedou totiž vytvořit optimální klima s ohledem na vnitřní teploty i vlhkost vzduchu.
Hliněné omítky mají schopnost reguluovat vzdušnou vlhkost (absorbují ji a zase dovedou vypouštět, hliněné omítky tedy dýchají), navíc však dovedou dobře izolovat zvuk a příjemně působí i uklidňující barevnost a struktura materiálu. Jelikož jsou hliněné omítky složené pouze z hlíny, písku, přírodních pigmentů a případně dalších organických příměsí (např. sláma), je třeba vyzdvihnout i ekologický aspekt použití hliněných omítek.
Nejdůležitější vlastnosti hliněných omítek
Schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu. Difúzní otevřenost omítky, díky které omítka odebírá vodní páry ze vzduchu za zvýšené vzdušné vlhkosti a za nižší vzdušné vlhkosti nasáklou vlhkost se zpožděním vypouští. Hliněné omítky tak udržují optimální mikroklima v interiéru.
Schopnost výborně akumulovat teplo, vlastně má hlína v tomto směru podobné vlastnosti jako šamotová kamna. Pokud tedy místnosti vytápíme, omítka do sebe akumuluje teplo a poté toto teplo vyzařuje. V létě pro změnu chladí. Ideální jsou tyto omítky též pro stěnové vytápění.
Hliněné omítky jsou vhodné pro alergiky, jelikož dovedou pohlcovat škodlivé látky ze vzduchu včetně například cigaretového kouře. Lze dokonce říci, že hlína je pro své vlastnosti léčivá, tedy léčí. Hliněná omítka je příjemná na dotek a v přírodní podobě (bez přídavku barviv) je teplá na pohled.
Hliněné omítky jsou vyráběné a prodávané v řadě odstínů, jsou lehce zpracovatelné a plně recyklovatelné. Po nanesení omítky a vyhlazení se obvykle již nepoužívá štuk ani výmalba, čímž ušetříme.
Hliněné omítky potlačují vysokofrekvenční záření a konzervují a chrání dřevěné konstrukce dřevostaveb. Mají navíc výborné vlastnosti zvukově izolační. Designovou variabilitu a vlastnosti hliněných omítek lze ještě zvýšit přidáním přírodních přísad.
Hliněné omítky můžeme aplikovat prakticky na jakýkoli materiál – dřevo, cihly, beton, hliněné stěny (vyzděné z hlíny), slaměné stěny, sádrokarton apod.
A poslední a neméně důležitá vlastnost? Hliněné omítky jsou prostě pěkné, výborně, přirozeně vypadají.
Aktuálně
-
20.07.2019 10:26
Baobaby-fest 2019
BAOBABYFEST je oslavou tvorby o.s.Baobaby. Je to festival dobré muziky, přírodního stavitelství. Pro lidi mladé a stále mladé. Probíhá v obci Hostišová ( u Zlína ) v přírodním areálu Strážná, kde duchovně sídlí a tvoří BAOBABY, stojí tu rozhledna a svět je tu jako na dlani. Program zahrnuje...